Sanela Hadžimehmedović o obrazovanju, ženama u islamu i izazovima rukovođenja
U studiju Super TV-a ugostili smo Sanelu Hadžimehmedović, direktoricu osnovne škole Brčanska Malta u Tuzli, diplomiranu pedagoginju-psihologinju i psihoterapeutkinju. Kroz naš razgovor dotakli smo se niza tema, uključujući ženska prava u islamu, izazove s kojima se žene suočavaju te ulogu žene na rukovodećim pozicijama.
„Islam u potpunosti podržava ulogu žene i definiše njena prava,“ kazala je Hadžimehmedović, ističući kako je u Kur’anu jedna cijela sura posvećena ženi. Dodala je i kako se žene često suočavaju s predrasudama u društvu, gdje se određeni poslovi pogrešno smatraju isključivo „muškim“. „Kao društvo često griješimo u socijalnoj percepciji,“ naglasila je, dodajući da žene danas dokazuju kako mogu uspješno obavljati sve vrste poslova.
Balans između tradicije i modernog života
Na pitanje kako balansira između tradicionalnih vrijednosti i modernih izazova, Hadžimehmedović je odgovorila: „Nastojim živjeti po tradicionalnim moralnim i vjerskim vrijednostima, ali istovremeno se uklapam u savremene trendove življenja.“ Naglasila je važnost razumijevanja različitih perspektiva i iskustava ljudi, posebno kada su u pitanju međuljudski odnosi i izazovi savremenog života.
Osnaživanje žena i uloga samopouzdanja
Osnaživanje žena, prema direktorici, ključno je za suočavanje s društvenim predrasudama. „Važno je da svaka žena zna svoju vrijednost. Samopouzdanje i jasna slika o sebi ključni su faktori,“ poručila je Hadžimehmedović. Poseban fokus stavila je na djevojke koje nose hidžab, ističući da marama ne treba biti balast, već prednost i snaga. „Marama je osvježenje i treba je nositi s ponosom,“ dodala je, objašnjavajući kako žene s hidžabom mogu obavljati sve poslove i uživati u svakodnevnim aktivnostima.
Inspirativni primjeri iz islama
Govoreći o ženama koje su inspiracija, direktorica je istaknula Hazreti Hatidžu i Hazreti Aišu. „Njihove životne priče pružaju modele življenja u skladu s islamskim vrijednostima,“ kazala je, dodajući da iz primjera žena u islamu crpi inspiraciju za vlastiti život.
Izazovi rukovodeće pozicije
Hadžimehmedović, koja ima više od 20 godina iskustva u obrazovanju, trenutno obavlja funkciju direktorice prestižne gradske škole. „Na poziciji direktora sam nešto više od godinu dana. Rad s učenicima, nastavnicima i roditeljima zahtijeva konstantnu posvećenost i prilagođavanje,“ kazala je. Škola bilježi izvanredne rezultate, a prosječna ocjena učenika je 4,6. „Svaka nova manifestacija izazov je da bude bolja od prethodne,“ dodala je.
Uloga žene kao supruge i majke
Hadžimehmedović je posebno istakla ulogu žene u porodici. „Hvala dragom Allahu što mi je omogućio da se ostvarim kao supruga i majka troje djece,“ rekla je s ponosom. Naglasila je kako se uz podršku supruga i porodice uspijeva balansirati između profesionalnih obaveza i porodičnog života.
„Brak nije gotov proizvod, već relacija koju svakodnevno gradimo i unapređujemo,“ ističe. Naglasila je kako je ključno da djecu učimo međusobnom razumijevanju i podršci. „Moj cilj je da moji sinovi izgrade odnos pun poštovanja prema ženama, dok moja kćerka kroz moje djelovanje vidi kako se žena treba ponašati i vrijednovati,“ dodala je.
Obrazovanje kao zajednička odgovornost porodice i škole
Govoreći o odgoju i obrazovanju, direktorica je istaknula važnost saradnje porodice i škole. „Roditelji često očekuju da škola vrati gotov proizvod – odgojeno i obrazovano dijete sa odličnim ocjenama, ali to je nemoguće,“ naglasila je. Objasnila je da porodica postavlja bazu za formiranje djetetove ličnosti, posebno u smislu granica i poštovanja autoriteta.
„Ako dijete nije naučeno granicama kod kuće, u školi će se suočiti sa frustracijama jer neće razumjeti pravila i strukturu,“ dodala je. Hadžimehmedović je naglasila kako zajednički trud roditelja i škole može donijeti najbolje rezultate.
“Teško je naći balans između toga šta porodica treba uraditi i šta je zadatak škole,“ naglasila je Hadžimehmedović. Porodica, kako kaže, postavlja bazu za razvoj djeteta, dok škola kroz nastavni plan i svakodnevne interakcije oblikuje dalji razvoj ličnosti djeteta i njegovog poimanja svijeta. „Važno je da porodica i škola sarađuju, jer bez osnovnih granica koje djeca nauče kod kuće, škola teško može ostvariti svoje ciljeve,“ dodala je.
Izazovi savremenog doba: tehnologije i moralne vrijednosti
Direktorica je naglasila kako je sve teže usmjeravati djecu prema moralnim vrijednostima zbog utjecaja modernih tehnologija. „Djeca su konstantno izložena sadržajima na društvenim mrežama, a teško im je razlikovati ispravno od neispravnog,“ istakla je. U ovom izazovnom vremenu, roditelji i nastavnici imaju ključnu ulogu u edukaciji djece kako da kritički promišljaju o sadržajima kojima su izloženi.
„Roditelji i nastavnici moraju biti primjer djeci. Ne mogu ja kao pedagog govoriti djeci da ne koriste TikTok dok istovremeno i sama objavljujem na toj platformi,“ navodi Hadžimehmedović, ističući potrebu za odgovornim ponašanjem odraslih. Ona upozorava i na utjecaj tehnologija na mozak djece: „Naučno je dokazano da mobilni telefoni mijenjaju strukturu mozga, dok su za pravilan razvoj ključne fizičke aktivnosti poput pisanja, čitanja i trčanja.“
Mentalno zdravlje kao prioritet
Govoreći o važnosti mentalnog zdravlja, Hadžimehmedović je apelovala na roditelje i nastavnike da razvijaju svijest o očuvanju vlastitog mira i emocionalne stabilnosti. „Naše mentalno zdravlje je osnova. Ako smo u miru sa sobom, onda će i naša porodica i okruženje biti bolje,“ poručila je. Dodala je kako je potrebno stalno raditi na unapređenju socijalnih i emocionalnih kompetencija.
Savjeti za Ramazan
Za kraj, Hadžimehmedović je uputila poruku povodom Ramazana. „Radite na svojoj duhovnoj nadogradnji tokom ovog mjeseca i razvijajte kulturu mentalnog zdravlja,“ kazala je. Naglasila je kako balans i unutrašnji mir dolaze iz lične posvećenosti i rada na sebi.
(SUPER TV)