Priprema organizma za Ramazan: Savjeti prof. dr. Mehe Alića Partić

Dolaskom mjeseca Ramazana, vjernici se suočavaju s izazovima posta, koji uključuju promjene kako u psihičkom, tako i u fizičkom stanju organizma. O tome šta je potrebno učiniti kako bi tijelo što bolje podnijelo post, razgovarali smo s prof. dr. Mehom Alićem Partićem, stručnjakom u oblasti sporta i zdravog načina života.

MOS TECH WEB BANER
GOLDEN TOURS TURSKA 2025 OPSTI BANER
emsarij web bane fis brckor
TOM CAT WEB BANER
zlatarna dar baner
izba hadz
1logo
BINGO ZA BEBE WEB BANER
KABL OPERATERI
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

„Ramazanski post je jedan od najsloženijih zadataka u islamskom svijetu,“ istakao je profesor na početku razgovora, dodajući kako je ključ uspješnog posta upravo u pripremi. „Pripreme za post trebaju početi najmanje 7 do 10 dana ranije, postepenim smanjenjem količine hrane, prilagođavanjem obroka i povećanjem unosa tečnosti,“ savjetuje dr. Alić. Voda je, kako kaže, najvažniji faktor za održavanje zdravlja tokom Ramazana, jer dehidracija predstavlja jedan od glavnih izazova s obzirom na to da se tokom dana ne konzumira hrana ni piće.

Kofein predstavlja još jednu poteškoću s kojom se mnogi postači suočavaju, posebno zbog prekomjerne upotrebe kafe. „Jedna šoljica kafe povlači čak pola litra vode iz organizma,“ upozorava profesor, preporučujući umjerenost, naročito u jutarnjim satima. Na ovaj način, postači mogu izbjeći dehidraciju i glavobolje koje često prate prve dane posta.

Pravila prehrane: Iftari i sehuri

Hrana tokom Ramazana igra ključnu ulogu, a pravilno planiranje obroka može olakšati izazove posta. „Iftari trebaju početi tečnošću, hurmom ili šljivom kako bi tijelo postepeno prešlo u fazu varenja hrane,“ savjetuje profesor. Lagane supe i jela od povrća idealan su izbor za nastavak obroka, dok se kalorijski teža hrana, poput mesa, preporučuje za sehur. „Sehur treba osigurati energiju za cijeli dan, pa su jaja, riba i meso odličan izbor,“ dodaje dr. Alić. Prejedanje tokom iftara treba izbjegavati kako bi se izbjegli problemi s varenjem.

Kao dodatni savjet, profesor ističe važnost balansiranog unosa kafe. „Konzumacija kafe tokom sehura može pogoršati dehidraciju, dok se kafa nakon iftara može bolje prilagoditi organizmu jer imamo vremena da nadoknadimo izgubljenu tečnost,“ pojašnjava.

Fizičke aktivnosti i planiranje dana

Fizičke aktivnosti tokom Ramazana mogu biti izazovne, posebno za one koji se bave sportom. „Rekreativci trebaju smanjiti intenzitet svojih aktivnosti, dok se preporučuje svakodnevna šetnja od 30 do 40 minuta,“ ističe profesor. Navodi kako šetnje pred iftar ili nakon teravije mogu pomoći u održavanju kondicije.

Profesionalni sportisti, dodaje, također se prilagođavaju potrebama Ramazana. „Mnogi vrhunski sportisti, poput Jusufa Nurkića, svjedoče o tome kako emocionalna snaga nadvladava fiziološke izazove posta,“ ističe dr. Alić. Savremeni sportski režimi prilagođavaju se potrebama postača, uključujući posebne nutricionističke planove i prilagođene treninge.

Duhovna snaga i zajedništvo

„Ramazan nije samo fizički izazov; to je prilika za duhovnu obnovu i jačanje porodičnih veza,“ objašnjava profesor. Tradicionalni običaji poput posjeta rodbini, pomoći nemoćnima i zajedničkih iftara osnažuju zajedništvo i donose harmoniju. „Ramazan okuplja porodice i stvara atmosferu mira i zadovoljstva,“ dodaje.

Kao poseban primjer, profesor se prisjetio Ramazana iz svog djetinjstva u Mahali Kaldrmi u Tuzli. „Bila je to zajednica ispunjena cvijećem, druženjem i duhovnim skladom. Djeca su postila na ‘našivanje,’ a roditelji su nas ohrabrivali nagradama poput lopti za Bajram,“ prisjeća se.

Ramazan je vrijeme kada su vjera, porodica i tradicija u harmoniji. Priprema organizma, pravilna ishrana i duhovna dimenzija ključni su za uspješan post i očuvanje zdravlja. „Ramazan nije samo vrijeme odricanja, već i prilika za čišćenje, kako tijela, tako i duše, te jačanje društvenih i porodičnih veza,“ zaključio je prof. dr. Meho Alić Partić.

 

 

(SUPER TV)

Spread the love
Scroll to Top