Stevandić: Ako Schmidt povuče svoje zakone, tražio bih da razmislimo o kompromisu
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je u petak kako bi krizu u Bosni i Hercegovini moglo riješiti povlačenje zakona koje je nametnuo visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Christian Schmidt.
Ukoliko bi se to dogodilo, Stevandić je ustvrdio da bi od predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika i entitetskog premijera Radovana Viškovića, tražio “da razmislimo i napravimo kompromis kada je riječ o konstituciji ta tri zakona”.
Za Stenvadićem, Dodikom i Viškovićem je raspisana centralna potjernica Suda Bosne i Hercegovine zbog sumnje u napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine.
“Ja, Dodik i Višković nismo nikakvi bjegunci na teritoriji Republike Srpske, nego izabrani predstavnici naroda i štićene ličnosti, po zakonima i Ustavu Republike Srpske”, rekao je u obraćanju novinarima u Banjaluci.
On je ponovo ustvrdio da je “ustavnu krizu u BiH” uzrokovao visoki predstavnik međunarodne zajednice u BiH Christian Schmidt, a da ona nije rezultat poteza vlasti u RS-u.
Rekao je kako je trenutna kriza u BiH “sa nesagledivim posljedicama i veoma je teško pretpostaviti, ako ne bude prilike za neko međunarodno arbitriranje ili neki unutrašnji dogovor, da neće doći do dalje eskalacije”.
Predstavnike Bošnjaka optužio je da “za svoje interese” pokušavaju da “upotrijebe EUFOR ili NATO”.
Stevandić je o svom odnosu spram poziva iz institucija BiH na saslušanje rekao da je glavnom tužiocu Tužilaštva BiH Milanku Kajganiću poslao pismo o ovoj temi 3. marta, gdje ga je informisao da neće biti dostupan do 18. marta. Rekao je da je prvi poziv koji je dobio iz Tužilaštva BiH “proceduralno nelegalan.”
“Ja sam primio samo jedan poziv, kojeg sam opravdao, te je Tužilaštvo BiH prekršilo sve norme krivičnog postupka”, rekao je dodavši “nije tačno da se nije odazvao” jer, kako on smatra, dobio je samo jedan poziv.
Stevandić je rekao kako je u BiH “projektovana kriza kojoj je cilj da se onesposobi rad Narodne skupštine RS”.
Politička kriza u BiH uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika bh. entiteta RS Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti predsjednika RS-a, zbog “nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH”.
Tužilaštvo BiH je izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine.
Osumnjičeni su za krivično djelo “napad na ustavni poredak” nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi u Službenom glasniku zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.