Rusija poziva na ukidanje bonskih ovlasti i povlačenje OHR-a iz BiH
Na sjednici Vijeća sigurnosti UN-a, predstavnik Rusije izrazio je zabrinutost zbog trenutne političke situacije u Bosni i Hercegovini, ističući da zemlja prolazi kroz najozbiljniju unutrašnju političku krizu od završetka sukoba. Ruski diplomat naglasio je da je ova kriza rezultat pokušaja vanjskih aktera da promijene Dejtonsku arhitekturu i prerade BiH iz decentralizovane u unitarnu državu, umanjujući prava tri konstitutivna naroda i dva entiteta.
Rusija je ponovila svoj stav da je Dejtonski sporazum temelj mira u BiH, te da sve razlike treba rješavati kroz dijalog između Bosanaca i Hercegovaca, entiteta i konstitutivnih naroda. Međutim, predstavnik Rusije osudio je djelovanje visokog predstavnika Christiana Schmidta, tvrdeći da on neovlašteno interveniše u unutrašnja pitanja BiH, uz podršku zapadnih zemalja.
Posebno je istaknuta kritika prema sankcijama i pravnim postupcima protiv političkih predstavnika Republike Srpske, uključujući predsjednika Milorada Dodika. Ruski diplomat ocijenio je to pokušajem političke eliminacije najpopularnijih predstavnika Srpske zajednice u BiH, što, prema njegovim riječima, dodatno povećava tenzije u regionu. “Ove mjere ne smiruju situaciju, već je dodatno usložnjavaju,” upozorio je ruski predstavnik.
Rusija je pozvala na zatvaranje Ureda visokog predstavnika (OHR), ocjenjujući da je ta institucija odavno izgubila svoju svrhu i sada doprinosi političkim podjelama umjesto stabilnosti. “Vrijeme je da se BiH oslobodi stranog tutorstva, koje šteti njenoj suverenosti,” poručeno je. Također, Rusija je izrazila zabrinutost zbog prijedloga da misija EUFOR Althea koristi silu protiv domaćih vlasti, naglašavajući da bi takva odluka mogla dovesti do eskalacije i gubitka kontrole nad situacijom.
Na kraju obraćanja, predstavnik Rusije ponovio je da njegova zemlja ostaje garant Dejtonskog sporazuma i spremna je konstruktivno raditi na postkonfliktnom rješenju u BiH koje bi osiguralo ravnopravnost konstitutivnih naroda i nezavisni razvoj zemlje.
Ovako formulisan ruski stav pokazuje snažnu kritiku bonskih ovlasti, poziv na veće poštovanje suvereniteta BiH te insistiranje na političkom dijalogu unutar zemlje, bez stranih intervencija.