Poljičke uspješno organizovale 1. manifestaciju “U đul bašti Ćetenija”
Protekle subote udruženje žena “Poljičke” iz Poljica uspješno su organizovale manifestaciju “U đul bašti Ćetenija”.
Riječ je o prvoj manifestaciji ovog tipa u organizaciji udruženja “Poljičke” koje je okupilo petnaest udruženja žena. Druženje je počelo u 13 sati u školskom dvorištu JU OŠ “Poljice”. Muzikom uživo i igrom dočekane su sve učesnice koje dolaze iz nekoliko gradova Bosne i Hercegovine.
“Manifestacijom želimo očuvati našu tradiciju i zahvaljujem se svim udruženjima na učešću. U takmičarskom dijelu učešće uzima četrnaest udruženja, dok petnaesto udruženje iz Tarevaca ima ulogu žirija. Zahvaljujemo se našim mještanima Poljica koji su došli na manifestaciju i nadam se da će naredne godine biti još veća posjeta, rekla je za Super TV Advija Murselović predsjednica udruženja žena “Poljičke”.
Za posjetioce i učesnike organizovana je tombola sa vrijednim nagradama, a nakon tombole i narodnog kola 1. manifestciju “U đul bašti Ćetenija” otvorio je kuckanjem uz saz Sead Fajić.
U 15 sati zvanično je počela pripreme Ćetenije, stručni žiri obilazeći stolove takmičarki davao je korisne sitne savjete, prepuštajući ženama glavnu riječ u pripremi.
Na kraju proglašene su tri najbolje Ćetenije. Treće mjesto sa 37 (12+11+14) bodova osvojile su žene udruženja “Tragom tradicije” iz Gračanice, drugo mjesto sa osvojenih 39 (14+13+12) bodova pripalo je udruženju žena “Daire” Suha, a za najbolju proglašena je Ćetenija udruženja “KUD Puračić” Puračić sa osvojenih 40 (13+14+13) bodova.
“Nadali smo se da ćemo osvojiti neko mjesto ali baš prvom mjestu nismo, Već smo osvajali prva mjesta u pripremi Ćetenije s obzirom da je pripremamo dugi niz godina, rekla je za Super TV Namdina Mujkič predstavnica udruženja “KUD Puračić” Puračić.
“Ćeteniju ne možemo ocjenjivati po ukusu već po majstorstvu. Izgradili smo mehanizme ocjenjivanja. Bijela Ćetenija ukazuje da brašno nije dovoljno ukuhano i optimalni izgled je boja bijele kafe. Šećer bi trebao imati zlatnu boju, rano dodavanje limuna doprinijet će tome. Limun također pospješuje bolju rastegljivost šecera. Ovo bi trebali znati kako bi na najbolji način čuvali našu tradiciju, ističe za Super TV Mustafa Mustajbegović predsjednik udruženja “4T” iz Tarevaca kod Modriče.
Ćeteniju uglavnom služimo uz kafu gostima i pripremamo je u zimskim danima kako bi se prženi šećer ohladio i zgusnuo. Ranije se pripremala na sijelima.