Poljice: Obilježen Dan oslobađanja Vijenca i sjećanje na heroje
Na šehidskom spomen-obilježju „Kahve“ u Gornjem Poljicu, u nedjelju 11. maja upriličeno obilježavanje Dana oslobođenja Vijenca.
Obilježavanje je okupilo građane, bivše pripadnike Armije RBiH i mlade s ciljem da se prisjete hrabrih djela prošlosti, ali i da se educira o vrijednostima borbe za slobodu.
Priređen je program s historijskim časom, osmišljenim kao podsjetnik na događaje koji su oblikovali našu domovinu, te kao poticaj za prenošenje tih lekcija budućim generacijama.
U toku programa, bivši komandant Armije RBIH, Esed Hodžić, dao je detaljan prikaz oslobađajućih operacija tokom kritičnih jutarnjih sati 11. maja 1994. godine.
„Sa južne strane napadala je 212. brigada, podržana četvrtim bataljonom 117. brigade, dok su sa sjeverne strane u napad krenule Živiničke ose, Tigrovi, 119. Mbbr. iz Banovića i Živinička 216. laka. Napad je krenuo oko 6 sati, a već u 9 sati zastava ‘Ljiljana’ na kapi signalizirala je probijanje linije, odmah smo mobilizovali snage koje su utvrdile oslobođenu teritoriju. Ukoliko ne osiguramo ono što su prethodno oslobodili drugi, cijela operacija bi mogla propasti. Tako sam, oko 10 sati – odnosno pola deset – krenuo sa kolonom od dvjesto boraca četvrtog bataljona, krećući glavnom cestom koja povezuje stambene zgrade s Jaruškama,“ istakao je za Super TV Hodžić.
Gradonačelnik Lukavca, Edin Delić, naglasio je da je operacija vođena s visokim profesionalnim standardima i u skladu sa ženevskom konvencijom.
„Operacija je provedena vrlo mudro, omogućavajući nam da, unatoč nekoliko zabilježenih žrtava, postignemo željeni taktički uspjeh. Sjećam se da je zarobljeno preko 70 vojnika. Napadi su bili vođeni u dvije faze – prvo na stambenim zgradama, a zatim na Kapi – Vijenac, gdje je neprijateljska odbrana bila iznimno snažna. Zato apelujem da na kompleksu ‘Vijenac’ izgradimo trajan spomenik koji će zauvijek podsjećati na ovaj ključni trenutak,“ istče Delić.
Bivši komandant Živiničkih osa, Mevludin Mahmutbegović, dodao je kako je oslobađanjem Vijenca stvoren uvjet za daljnji napredak.
„Oslobađanjem Vijenca otvorila su se vrata Republike Bosne i Hercegovine za napredovanje, omogućujući oslobađanje daljih dijelova teritorije. Zahvaljujem se svima koji su dali doprinos u obrani naše države, a posebno mladima, školarcima, koji su danas ovdje prisutni i temelj budućnosti,“ rekao je Mahmutbegović.
Predsjednik MZ Poljice Gornje, Amir Murgić, podsjetio je na trajnu snagu i ponos bosanskog naroda.
„Naš rod ima snagu, ponos i povijest ispisanu krvlju. Neka nas ta povijest ne dijeli, već ujedini, podsjećajući nas da je mir dragocjen i da sloboda nije data, već izborena. Naša je dužnost čuvati, njegovati i prenositi ove vrijednosti budućim generacijama,“ rekao je tokom obraćanja Murgić.
Edukativni aspekt prisjećanja dodatno je naglasila nastavnica Ediša Čičkušić sa Osnovne škole Poljice.
„Ovdje, pred pločom na kojoj je upisana identifikacija mog poginulog oca, svjedočimo najvećoj žrtvi koju je bosanski narod podnio. Ovo okupljanje mijenja se u simbol koji nas podsjeća da nikada ne smijemo zaboraviti one koji su dali svoje živote za ovu državu. Naši učenici moraju iz prve ruke učiti o ovim događajima, jer je sjećanje na prošlost temelj iz kojeg gradimo bolju budućnost,“ ističe Čičkušić.
Svako svjedočenje bilo da dolazi iz reda bivših komandanata, boraca, lokalnih lidera ili predstavnika škole služi kao podsjetnik da je sloboda izborena krvavim žrtvama te da je njeno očuvanje zajednička odgovornost svih nas.
Vijenac je bio okupiran od strane separatista, potpomognutih agresorima iz Srbije i Crne Gore. Od 1992. godine pa sve dok nije došlo do oslobođenja, civilni objekti u područjima Lukavca, Živinića i Banovića su bili mete granatiranja, čime je dodatno otežan život lokalnog stanovništva.
Na Vijencu i u okolnim mjestima, mještani srpske nacionalnosti bili su naoružani i obučavani od strane JNA, a vojni stručnjaci su isplanirali i postavili vojno utvrđenje s ciljem da, uz što manji broj ljudstva, Vijenac ostane pod okupacijom.
Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na domeni supertv.ba/supertelevizija.com se mogu koristiti samo za individualne potrebe korisnika, uz poštivanje svih autorskih i vlasničkih prava te prava trećih osoba. Super TV polaže autorska prava na sve vlastite sadržaje (tekstualne, vizualne i audio materijale, baze podataka i programski kod). Neovlašteno korištenje bilo kojeg dijela domene smatra se kršenjem autorskih prava, i može rezultirati sudskim i drugim postupcima protiv prekršitelja.
(SUPER TV)