Njemačka ministrica Luhrmann: Dodikovi predstavnici su mi prijetili nasiljem

Njemačka ministrica za Evropu i klimu Anna Luhrmann izjavila je u petak da je tokom posjete Banjoj Luci doživjela toplo gostoprimstvo građana, ali i ozbiljne prijetnje predstavnika vlasti entiteta Republika Srpska.

MOS TECH WEB BANER
GOLDEN TOURS TURSKA 2025 OPSTI BANER
emsarij web bane fis brckor
TOM CAT WEB BANER
zlatarna dar baner
izba hadz
1logo
BINGO ZA BEBE WEB BANER
KABL OPERATERI
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

„Danas sam boravila u Banjoj Luci, u Bosni i Hercegovini. To je prelijep grad s divnim ljudima. Ljudi koje sam tamo upoznala su me srdačno dočekali. Imala sam niz odličnih sastanaka s predstavnicima civilnog društva i opozicije. Dodikove secesionističke akcije su neprihvatljive”, poručila je Luhrmann u videoporuci na svom X nalogu.

Ističući da su Dodikove secesionističke akcije neprihvatljive, ministrica je navela da je pred kraj njenog boravka u Banjoj Luci Dodik ponovo pokazao svoj destruktivni pristup.

“Njegovi predstavnici su meni i mojoj delegaciji prijetili nasiljem. To je znak slabosti. Dodik je sve više izolovan i nema podršku građana Republike Srpske”, kazala je Luhrmann nakon što ju je Vlada RS proglasila “personom non grata” tokom njene posjete Banjoj Luci.

Dodala je da je iz Banje Luke primila brojne poruke podrške, te istakla da su se građani tog grada jasno distancirali od ponašanja entitetskog rukovodstva.

„Imam jasnu poruku za sve ljude u Republici Srpskoj: Nastavit ćemo da budemo uz vas – na vašem putu ka prosperitetu, stabilnosti i Evropskoj uniji“, poručila je njemačka ministrica.

Luhrmann je poručila jučer, nakon sastanka s ministrom vanjskih poslova BiH Elmedinom Konakovićem, da njena zemlja nepokolebljivo podržava suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.

Njemačka je u petak pozvala zemlje članice Evropske unije da podrže sankcije protiv bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) zbog napada na ustavni integritet Bosne i Hercegovine.

– Politička kriza u BiH –

Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika entiteta Republika Srpska Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog “nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH”.

Tužilaštvo BiH je potom izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, čelnika entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo “napad na ustavni poredak” nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.

Sud Bosne i Hercegovine ranije je prihvatio prijedlog državnog Tužilaštva o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji se terete za krivično djelo “napad na ustavni poredak”. Interpol nije raspisao međunarodnu potjernicu.

Spread the love
Scroll to Top