Cvijanović pozvala na “rehabilitaciju” Dejtonskog sporazuma pod vodstvom Trumpa

Vjerujem da BiH može izaći iz aktuelne političke i ustavne krize samo kroz otvoren i iskren unutrašnji dijalog, ali i kroz podršku našeg najbližeg okruženja, navela je predsjedavajuća Predsjedništva Bosne i Hercegovine u srijedu, u vezi s uznapredovalom političkom krizom u zemllji.

emsarij web bane fis brckor
GOLDEN TOURS TURSKA 2025 OPSTI BANER
MOS TECH WEB BANER
TOM CAT WEB BANER
zlatarna dar baner
izba hadz
1logo
BINGO ZA BEBE WEB BANER
KABL OPERATERI
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

“Pozivam Srbiju i Hrvatsku kao potpisnice Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH da zajedno sa vlastima u BiH pokrenu razgovore o rehabilitaciji Dejtonskog sporazuma i zaštiti ustavom zagarantovanih prava njenih konstitutivnih naroda, koja su teško narušena pod maskom stvaranja funkcionalne države koja bi odgovarala samo jednom narodu”, istaknuto je u saopštenju Cvijanović.

Najvažnije je očuvati mir i stabilnost u BiH, a to se može osigurati samo kroz jednakost prava svih njenih naroda i poštovanje uloge njenih entiteta, smatra član Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda.

“Smatram da se rehabilitacija istinskog suvereniteta BiH može postići samo demokratskim radom njenih institucija, bez zloupotrebe zakona i pravde, bez brutalnih, nedemokratskih metoda koje primjenjuju neizabrani stranci koji ne predstavljaju ni jednog birača u BiH”, navela je i dodala:

“Smatram i da ovaj proces treba da vodi snažno rukovodstvo Trumpove (američki predsjednik Donald Trump) administracije, jer smatram da samo ta administracija može da se nosi sa lošim nasleđem raznih birokrata i globalističkih elita koje su svojim intervencijama u BiH napravile propali projekat.”

Činjenica je, kako smatra Cvijanović, da su sve dosadašnje krize u BiH generisane “nezakonitim nametanjem odluka visokih predstavnika koje se moraju poništiti.”

“Uloga visokih predstavnika mora biti vraćena u okvire Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma, a stanovnicima oba entiteta, bez obzira na nacionalnu ili vjersku pripadnost, mora se pomoći da vrate vjeru u svoje institucije”, istakla je i zaključila:

“Takođe pozivam EUFOR i NATO da pomognu domaćim vlastima da očuvaju mir i osiguraju stabilnost svojim povećanim prisustvom.”

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine izdalo je naredbu za privođenje predsjednika RS-a Milorada Dodika, entitetskog premijera Radovana Viškovića i predsjednika NSRS-a Nenada Stevandića.

Iako još uvijek nije zvanično potvrđeno iz Tužilaštva BiH, brojni mediji, uključujući i RTRS, objavili su u srijedu da je naredba izdata sudskoj policiji te kako je zatražena asistencija MUP-a RS-a i SIPA-e.

Tužilaštvo im na teret stavlja da su izvršili krivično djelo “napad na ustavni poredak”.

Politička kriza i napetost u Bosni i Hercegovini intenzivirana je usvajanjem, a potom i potpisivanjem ukaza o provedbi spornih zakona u bh. entitetu Republika Srpska, kojim je u tom dijelu zemlje zabranjen rad nekih od državnih institucija.

Ukaze je potpisao entitetski predsjednik Milorad Dodik, ranije osuđen zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH. Ustavni sud BiH je zakone privremenom mjerom stavio van snage.

Spread the love
Scroll to Top