Bećirović: Usvojeni budžet jača državu i zaustavlja pokušaje destabilizacije

Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, na prijedlog članova Denisa Bećirovića i Željka Komšića, usvojilo je Prijedlog zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza za 2025. godinu.

HADZ 2026
emsarij web bane fis brckor
zlatarna dar baner
MOS TECH WEB BANER
GOLDEN TOURS TURSKA 2025 OPSTI BANER
TOM CAT WEB BANER
1logo
BINGO ZA BEBE WEB BANER
KABL OPERATERI
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow

Odluka je donesena na vanrednoj sjednici, nakon što je Ministarstvo finansija i trezora BiH odbilo korigirati nacrt budžeta u skladu sa ranijim zaključcima Predsjedništva.

Kako je saopćeno iz kabineta Denisa Bećirovića, usvojeni budžet zaustavlja pokušaje zloupotrebe sredstava državnih institucija, uključujući pokušaj da se sredstva iskoriste za izmirenje entitetskog duga Republike Srpske u slučaju “Viaduct“.

“Umjesto destabilizacije, usvojen je zakonski utemeljen prijedlog koji omogućava povećanje plata državnim službenicima, posebno pripadnicima Oružanih snaga BiH, policije i zaposlenima s najnižim primanjima“, navodi se u saopćenju.

Budžetom su spriječeni i pokušaji nezakonitog preusmjeravanja dobiti Centralne banke BiH, a sva sredstva su usmjerena institucijama države BiH.

U saopćenju se navodi da su, između ostalog, osigurana sredstva za transparentnije izbore 2026. godine (112,5 miliona KM za CIK), odbranu i modernizaciju OSBiH (28,4 miliona KM), finansijsku stabilnost BHRT-a (22 miliona KM), institucije kulture od značaja za BiH (7,9 miliona KM), digitalizaciju, arhive, carine i sigurnosne institucije – uključujući SIPA-u, UIO, Arhiv BiH, IDEAA-u i Memorijalni centar Srebrenica.

Predsjedništvo BiH korigiralo je i propust Ministarstva finansija koje nije predvidjelo sredstva za usklađivanje plata s novim zakonskim osnovicama. Obezbijeđeno je 51,13 miliona KM za bruto plate i naknade svim zaposlenima u institucijama BiH.

“Ovim budžetom jačamo funkcionalnost institucija države Bosne i Hercegovine i omogućavamo ispunjavanje međunarodnih obaveza i reformskih prioriteta“, poručio je Bećirović.

Predloženi budžet u skladu je s Ustavom BiH, važećim zakonima, odlukama visokog predstavnika te Globalnim fiskalnim okvirom za period 2025–2027, kojim je predviđen limit od 1,57 milijardi KM za finansiranje državnih institucija.

Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na domeni supertv.ba/supertelevizija.com se mogu koristiti samo za individualne potrebe korisnika, uz poštivanje svih autorskih i vlasničkih prava te prava trećih osoba. Super TV polaže autorska prava na sve vlastite sadržaje (tekstualne, vizualne i audio materijale, baze podataka i programski kod). Neovlašteno korištenje bilo kojeg dijela domene smatra se kršenjem autorskih prava, i može rezultirati sudskim i drugim postupcima protiv prekršitelja.

(SUPER TV/AA)

Spread the love
Scroll to Top