Meč za pamćenje: Zrinjski gubio 0:3, pa na kraju pobijedio AZ Alkmaar

Trijumfovao je prvak Bosne i Hercegovine rezultatom 4:3, nakon što je na poluvremenu imao zaostatak od 0:3.

Meč za pamćenje na stadionu Pod Bijelim brijegom u prvom kolu Konferencijske lige odigrali su Zrinjski i nizozemski AZ Alkmaar. Trijumfovao je prvak Bosne i Hercegovine rezultatom 4:3, nakon što je na poluvremenu imao zaostatak od 0:3. Večerašnji preokret jedan je od najsenzacionalnijih u evropskim klupskim takmičenjima svih vremena.

Već u šestoj minuti dalekometni pokušaj Clasiea mogao je završiti u mreži. Zrinjski je imao sreće. Četiri minute poslije AZ je poveo. Van Brederode je postigao prvi gol za Nizozemce Pod Bijelim brijegom.

Shadow

U 20. minuti Zrinjski je propustio najbolju priliku u prvom poluvremenu. Čanađija je izblokiran u situaciji u kojoj je morao bolje. Deset minuta kasnije uslijedila je kazna. Golman Zrinjskog Marko Marić uspio je odbraniti prvi šut, ali ne i drugi Svena Mijnansa, koji je poentirao za 0:2.

Gostima je i kasnije sve išlo od ruke, pa su do pauze postigli i treći pogodak. U strijelce se uz dosta sreće upisao i De Wit.

U nastavku posve drugačija slika na terenu. Zrinjski je krenuo prema golu gostiju i za relativno kratko vrijeme postigao tri pogotka i došao do izjednačenja, a u finišu i do četvrtog pogotka i potpunog preokreta. Dvije minute trebalo je bh. predstavniku da postigne prvi pogodak. Strijelac je iz slobodnog udarca bio Zvonimir Kožulj, koji je dvoje minute ranije ušao u igru.

Uslijedio je period nešto bolje igre AZ-a, koji je u 66. minuti preko Pavlidisa pogodio stativu. U jednom od narednih napada, Zrinjski se vratio u život. Lopta koju je ka golu poslao Josip Ćorluka imala je čudan smjer i neočekivano uz dozu sreće po Zrinjski, završila u mreži.

Gol je dao krila Plemićima, koji dvadeset minuta prije kraja dolaze do 3:3. Ponovo je strijelac bio rezervista, ovog Aldin Hrvanović. On je sjajno šutirao sa 18 metara – neodbranjivo za golmana AZ-a. Ni tu nije bio kraj – Zrinjski je devet minuta prije kraja poveo 4:3!

Prelijepu akciju svojim drugim golom večeras završio je Zvonimir Kožulj. Do kraja je AZ mogao izjednačiti preko Pavlidisa, ali je tim iz Mostara imao sreće i proslavio veliku pobjedu koja će se sasvim sigurno dugo pamtiti.